Haber

Türkiye, ABD, BAE, İngiltere ve Katar koalisyonu!

ABD, El Kaide’nin Doğu Afrika kolu Eş-Şebab’a topyekun savaş ilan eden Mogadişu yönetimine askeri dayanak sağlamaya devam ediyor.

ABD’nin Mogadişu Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “El Şebab’a karşı savaşı güçlendirmek için Mogadişu yönetiminin askeri güçlerine 61 ton silah ve mühimmat teslim edildi”ilan edildi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, 2 adet C-17 kargo uçağıyla Somali’ye indirilen 61 tonluk silah ve mühimmatın, Al-Almanya’ya yönelik operasyonlar düzenleyen Mogadişu yönetimi askeri güçlerine bağlı özel birlik olan Danab’a verildiği vurgulandı. Shabaab.

Biden yönetimi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararını geri aldı ve Amerikan birliklerinin Somali’ye konuşlandırılmasına yeniden onay verdi.

ABD’nin şu anda Somali’de Eş-Şebab’a karşı 450 askeri çalışanı olduğu biliniyor.

KATAR, TÜRKİYE, BAE, İNGİLTERE VE ABD’DEN ORTAK AÇIKLAMA

Öte yandan Katar, Mogadişu yönetimi, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD’den temsilciler Washington’da bir araya gelerek Somali’nin güvenlik, devlet inşası, kalkınması ve insani önceliklerini görüştüler.

Mogadişu yönetiminin Eş-Şebab’a karşı mücadelesine nasıl daha fazla destek verileceğinin ve Afrika Birliği Somali Transit Misyonu’nun (ATMIS) Somali’den çekilmesine nasıl hazırlanılacağının ele alındığı görüşmelerde taraflar, uluslararası güvenlik yardımının uyumunu güçlendirme konusunda mutabık kaldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “ortak açıklama”olarak basına yaptığı açıklamada “ortaklar, Mogadişu yönetiminin terörle mücadele ve kapasite geliştirme çabalarına desteklerini ifade ettiler”ilan edildi.

keban-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu