Haber

Senegal’de ulaşım sektörü çalışanları işlerini bırakıyor

Senegal’de ulaşım departmanı çalışanları, 41 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasının ardından hükümetin aldığı önlemleri protesto edecek.

Senegal Ulusal Karayolu Taşıma Personeli Sendikası (SNTTRS) tarafından yapılan açıklamada, 17 Ocak gece yarısından itibaren toplu taşıma araçları ile şehirlerin ortasında yolcu ve yük taşıyan otobüslerin şoförlerinin çalışmayacakları açıklandı. .

Grevin süresinin bilinmediği kaydedilen açıklamada, kararla ilgili daire temsilcilerine başvurarak hükümetin söz konusu tedbirleri aldığı gösterildi.

8 Ocak’ta Senegal’in başkenti Dakar’a 250 kilometre uzaklıktaki Kafrine kenti yakınlarında 2 otobüsün çarpışması sonucu 41 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi yaralandı.

Kaza haberinin ardından ülkede 3 gün “milli yas” ilan edildi.

Kamuoyunda yol güvenliği konusunda önemli tartışmalara neden olan kazanın ardından hükümet bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirdi.

Buna göre şehirlerin ortasında yolcu ve yük taşıyan otobüslerin 23.00-05.00 saatleri arasında sefer yapması yasaklandı ve ikinci el lastik ithalatı durduruldu.

Yeni tedbirler kapsamında otobüslerin üst kısımlarında yolcu bagajı taşınması da yasaklandı.

Özellikle gece seyahat yasağı ve bagaj uygulaması hem yolcular hem de sürücüler tarafından tepkiyle karşılandı.

17 milyon nüfusa sahip Senegal’de resmi rakamlara göre her yıl yaklaşık 700 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor ve kazaların yüzde 90’ı insan hatasından kaynaklanıyor.

habercaglayancerit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu