Haber

Tarımsal üretim ve ormanlarla ilgili kanun teklifi komisyondan geçti

Tarımsal üretim ve ormanlara ilişkin düzenlemeleri içeren 42 maddelik kanun teklifi TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç başkanlığında toplandı. Komisyona Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Sırgıder ile Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de katıldı. Dün müzakerelerine başlanan ve ilk 11 maddesi kabul edilen ‘Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri bugün 12’nci maddesiyle devam etti. Kesilecek ağaçların belirlenmesine ilişkin 12’nci maddede söz alan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ağaçların kimler tarafından kesileceğini, yetki ve tespit konularının netleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Belirlememiz lazım” dedi. bakalım hangi kontrol mekanizmasında olacaklar. ‘Yetkili’ kelimesinin kesinlikle ve kesinlikle Orman Bakanlığı’nın kendi işçisi, orman teknisyeni, orman teknisyeni, orman mühendisi tarafından kullanılmasını ve bu tespitlerin tamamen personel tarafından yapılmasını istiyoruz. Orman Genel Müdürlüğü’nün

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da barkod uygulamalı çekiçle damgalama sistemini değiştirme yetkisi olmayan kişilere yetki verileceğini ileri sürerek, “Orman işletmeciliği orman mühendisleri tarafından yapılır, damgalama işlemlerini başkaları yapamaz. Genel Müdür’ün bu konuyla ilgili çok umurumda olmadığını söyleyen Orman Genel Müdürü Karacabey de damgalamak istedikleri çip ve karekod uygulamalarının ürün takibini ve orman koruma kontrollerini kolaylaştıracağını belirterek, “Bu bir uygulama. eğitim almış ve bu işte tecrübeli kişiler tarafından yapılacaktır. Damga veya kesilecek ağaç konusunda işçimizden başkasının karar vermesi mümkün değildir.” Karacabey, damgalama işlemleriyle ilgili özelleştirme iddialarının da söz konusu olmadığını söyledi. Komisyonda söz alan Orman Mühendisleri Hasan Türkyılmaz, dünyada Türkiye’deki gibi ağaç diplerinin açılıp damga çekiçle işaretlendiği bir modelin bulunmadığını belirterek, devletin böyle tedbirler aldığını çünkü Yapılan görüşmelerin ardından 42 maddelik teklif kabul edildi.Öneri önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da görüşülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu