Haber

O Kadar Vazgeçti ki: Pasaportu Büyüteçle İncelediler

Türk vatandaşlarının Schengen alması giderek zorlaşıyor. Schengen vizesi alamayanlar arasında bir polis memuru da vardı. Almanya’da düğünü olan bir polis memuru vizeye takıldı. Vize krizi büyüyerek devam ederken ilginç bir uygulamaya geçildi. Hollanda’ya iniş yapan uçağın yolcuları büyüteçle dakikalarca incelendi.

‘Çok aşağılayıcı ve üzücü bir görüntüydü’

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaz tatili için yurtdışını tercih eden vatandaşlar Schengen vizesi konusunda sıkıntı yaşıyor. Türk vatandaşları tarafından yapılan vize başvuruları reddedilmektedir. Vize krizi her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bazı ülkeler vize başvurularını makul bir tarihe kadar durdurdu ve birçok randevu aylar sonra veriliyor.

TÜRSAB Lideri Firuz Bağlıkaya, “2022’de reddedilen vize başvuru oranı yüzde 15’in üzerindeyken bu oran 2023’te yüzde 50 civarına çıktı” dedi.

Nadiren de olsa vize almayı başaran vatandaşlar ilginç bir uygulamaya maruz kaldı. CHP’nin 10 yıl Hollanda temsilcisi olan Bülent Çoban, Schiphol Havalimanı’nda yaşadıklarını anlattı.

‘Üçüncü sınıf bir ülkenin vatandaşı gibi hissettim’

10Haber’e konuşan Çoban, ikinci sağlık seçimleri için oy kullandıktan sonra seçim heyecanını yaşamak için Türkiye’ye geldiğini ve 2 Haziran’da Hollanda’ya döndüğünü anlattı. Çoban, Türkiye’den gelen uçakta yolculara uygulanan güvenlik prosedürlerinin normalden farklı olduğuna dikkat çekti. “Üçüncü sınıf bir ülkenin vatandaşı gibi hissettim”söz konusu.

’30 yıldır böyle bir davranış görmedim’

Shepherd, uçağın Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’na iniş yaptığı sırada yolcuların pasaport kontrolüne giderken bir koridordan geçtiğini, bu koridorda olağan bir denetimin yapılmadığını anlattı. Ancak bu kez Çoban, ortası yarım metrelik koridorun iki yanında üç Hollandalı polisin sıralandığını, gelen yolcuların pasaportlarının büyüteçle dakikalarca kontrol edildiğini bildirdi.

30 yıldır çifte vatandaş olan Çoban, polisin diğer ülkelerden gelen uçaklara aynı prosedürü uygulamadığını belirtti. Çoban, “Çok aşağılayıcı ve üzücü bir manzaraydı. Ne yazık ki sahte pasaport gibi şeylerden şüpheleniyorlar. 30 yıldır böyle bir davranış görmedim.”söz konusu.

menderesajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu