Ekonomi

Dolardaki güçlü seyir devam edecek mi?

Aralarında T. Rowe Price ve Fidelity International’ın da bulunduğu bazı yüksek profilli yatırımcılara göre doların yükselişinin sona erdiğini söylemek için henüz çok erken olabilir.

T. Rowe Price’a göre Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler abartılı olup, ABD’deki büyüme ve diğer büyük ekonomilere göre yüksek faiz oranları doları desteklemeye devam edecek.

Kurumun Sermaye Piyasası Stratejisti Tim Murray, “Fed’in 2024’te faiz indirimi yapmasını beklemiyorum. Doların ‘önemli bir düşüş’ yaşaması için bunun olması gerekiyor” dedi.

Fidelity International ayrıca uzun vadeli yüksek ABD faiz oranlarının ekonomiyi resesyona sürükleme riskinin ABD para biriminin yararına olacağını düşünüyor.

Fidelity International Portföy Müdürü George Efstathopoulos, “‘Dolar boğa piyasası bitti’ diyebileceğimizi sanmıyorum” dedi. Bu görüşü kısmen yansıtacak şekilde genel yerel para birimi pozisyonlarımızı azaltıyoruz” dedi.

HSBC’den Charlotte Ong şunları söyledi: “Dolardaki mevcut zayıflık, Fed’in daha fazla gevşemesinin fiyatlandırılmasıyla tutarlı, ancak diğer G-10 para birimleri de piyasaların merkez bankaları için benzer güvercin bir dönüş fiyatlamasıyla sıcaklığı hissedecek.” “2024’e girerken, özellikle yumuşak küresel büyüme ve nispeten güçlü ABD getirileri karşısında doların dayanıklılığına ilişkin görüşümüzü koruyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu