Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hacılarımızın geldikleri gibi dönmesini istemiyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türk hacıların geldikleri gibi kutsal topraklara dönmelerini istemediklerini belirterek, “Hepimiz aklımızda ve kalbimizde hacılarımıza hizmet ederken, onlara nasıl hidayet ederiz diye kafa yormalıyız.” terimini kullandı.

Diyanet’ten yapılan açıklamaya göre Erbaş, Medine’de düzenlenen 2023 Hac Düzenlemesi Medine Ekipleri Toplantısı’nda konuştu.

İslam’ın en kıymetli ibadetlerinden birinin hac olduğunu belirten Erbaş, hac döneminde misyon edinen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 90 bine yakın Türk hacı adayının namazını kıldıracağını bildirdi.

Hac döneminin eğitime dönüştürülmesinin önemine değinen Erbaş, “Hacılarımız geldikleri gibi dönmesin istiyoruz. Hacılarımıza nasıl hidayet veririz aklımızda ve gönlümüzde, hizmet ettiğimizde nasıl hidayet ederiz diye hepimiz dertleniriz. Onlara yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını karşılarken hidayetlerinde onlara yardım edip edemeyeceğimi. Onu taşımalıyız.” görüşünü paylaştı.

Hac ibadetinin diğer ibadetlere benzemediğini anlatan Erbaş, hac ibadetinin hem maddi hem de bedensel ibadetler açısından diğer ibadetlerden farklı olduğunu ifade etti.

Yetkililere son hacı gidene kadar heyecanlarını kaybetmemelerini tavsiye eden Erbaş, “Niyetimiz samimi ise Cenab-ı Allah amellerimizi niyetimize göre yaratır. Niyetimizin samimi ve samimi olmasını temenni ederim.” değerlendirmesini yaptı.

Başkan Erbaş, daha sonra hacı adaylarına hizmet veren fetva ve irşat grubu ve kontrol, denetim ve irşad ekibi liderleriyle bir araya gelerek hac döneminde yapılan hizmetler hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu