Haber

Rus arama kurtarma ekipleri depremlerde çalışmalarını tamamladı

Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Türkiye ve Suriye’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerdeki Rus arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

Kurenkov, deprem bölgesinde arama kurtarma ekipleriyle internet üzerinden yaptığı toplantıda, depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’de halkın yardımına ilk koşan ülkelerden birinin Rusya olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Rus gruplarının bir an önce deprem bölgesine gönderildiğini kaydeden Kurenkov, grupların deprem günü olan 6 Şubat’tan itibaren en zor bölgelerde arama kurtarma çalışmalarına başladığını bildirdi.

Aralarında psikologların ve özel eğitimli köpeklerin de bulunduğu 200 kişilik bir ekibin Türkiye ve Suriye’de çalıştığını kaydeden Kurenkov, çalışmalarla ilgili olarak her zaman Putin’e rapor verdiğini söyledi.

Kurenkov, Belarus ve Kırgızistanlı gruplarla da ortak çalışmaların yürütüldüğü bilgisini paylaştı.

Arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini kaydeden Kurenkov, enkazı kaldırmak için bölgeye ağır iş makinelerinin geldiğini bildirdi. Kurenkov, “Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Putin, Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı arama kurtarma ekiplerini geri çekmeye karar verdi.” terimini kullandı.

Türkiye’deki Rus ekipleri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarında 6 kişiyi enkazdan kurtardıklarını, 830 yaralıya yardım ettiklerini bildirdi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Türkiye’de ekiplerin 740 metreküp moloz topladığı, 8 bin 400 metreküp molozu ise iş makinesiyle çıkardığı kaydedildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın “Il-76” model uçakla Türkiye’ye 36 ton, Suriye’ye 70 ton insani yardım ulaştırdığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu