Haber

Renk değiştiren ‘Kurs Vadisi’ netleşti

Renk değiştiren ‘Kurs Vadisi’ netleşti

MARDİN – Mardin’in önemli turistik noktalarından biri olan ve sarsıntı nedeniyle çamura dönen Kürs Vadisi eski berraklığına kavuştu.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Mardin, turizm açısından bölgenin parlayan yıldızı konumundadır. Tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve bünyesinde barındırdığı birçok medeniyete ait kültürüyle turizm açısından önemli bir nokta olan Mardin’de şokları Kahramanmaraş merkezli hissetti.

Mardin’de çok sayıda turistin uğrak noktası olan Kurs Vadisi’ndeki dere, deprem nedeniyle çamura döndü. Vadinin ilk kez çamura bulanan nehri köylüleri hayrete düşürdü. Sarsıntı nedeniyle rengi değişen dere, birkaç gün sonra eski haline döndü.

Köy sakinlerinden Sabri Arslan, Kurs Vadisi’ndeki derenin ilk kez bulandığını belirterek, “Burada turizm çok gelişmiş. Kurs Vadisi, Mardin’de sıcaktan kaçanların uğrak yeri. Burası çok güzel. yeşillik ve rakım yüksekliği nedeniyle serin.turizm için mardin’e gelenler burayı görmeden ayrılmayın.avrupa ve anadolu’dan tüm turistler mutlaka buraya gelir.biliyorsunuz ki depremden önce kar ve yağmur yağıyordu. etkili.Bu yağmur ve kar yağışı ile bu suyun debisi artıyor.Ama bu yıl ilk kez bir şey gördük.Deprem sırasında yer su kaynağına indi sanırım sular çamur rengini aldı sanırım. o topraklardan dolayı şimdi düzeldi ve eski berraklığına kavuştu.Çamurun çalkalamadan kaynaklandığını düşünüyoruz.Bu su kayaların ortasından çıkıyor,yer altından geldiğini biliyoruz ama kaynağı bilinmiyor .Bu su buradan geliyor. Başlıyor ve Suriye’ye kadar akıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu